جوملا, کامپوننت, کامپوننت نویسی, توسعه جوملا, افزونه نویسی, ماژول, پلاگین, قالب, امنیت, سئو, seo, MVC, جوملا کار, جوملا نویس, مشاوره, طراحی قالب, آموزش, سایت, کامپوننت نویسی جوملا

کامپوننت نویسی جوملا و ماژول نویسی جوملا و پلاگین نویسی جوملا و خدمات جوملا و هاست جوملا

کامپوننت جوملا و ماژول جوملا و پلاگین جوملا و خدمات جوملا و هاست جوملاجوملا یا وردپرس

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 

وقتی صحبت از سیستم های مدیریت محتوا می شود همیشه این سوال می اید که کدام یک بهتر از بقیه است, به این سوال نمی توان به صورت مطلق جواب داد چون هدف هر یک متفاوت یا به اصطلاح تجاری بازار هدف هر یک متفاوت است. البته میتوانیم این سیستم ها را به لحاظ موردی مقایسه کنیم. در این مقاله سعی شده است که با ارزیابی فنی به دلایل برتری سیستم مدیریت محتوای جوملا به وردپرس بپردازیم هرچند که به لحاظ کاربرد وردپرس در ابتدا برای سیستم های بلاگ به وجود آمد اما به مرور زمان امکان برطرف کردن نیاز برخی وب سایت ها به آن افزوده شد. از آنجا که بسیاری از سایت های ساده می توانند مانند یک بلاگ پیاده شوند, ورد پرس برای این سایت ها بسیار مفید است. ویژگی بارز وردپرس سهولت استفاده از آن حتی برای کاربران غیر فنی است. شاید همین ویژگی باعث محبوبیت وردپرس نسبت به دیگر سیستم ها در بین عموم شده باشد. جوملا به راستی یک پرتال و سیستم مدیریت محتوای کامل می باشد به طوری که اگر شما به یک وب سایت پیشرفته نیاز داشته باشید باید دنبال سیستم مدیریت محتوایی قدرتمندتر از وردپرس برای راه اندازی وب سایت خود باشید.


ارزیابی فنی جوملا:
به لحاظ فنی جوملا از الگوهای برنامه نویسی متعددی استفاده میکند از جمله :
1- MVC
 هدف از این مدل جداسازی قسمت های مختلف برنامه از یکدیگر است به گونه ای که جریان داده ها بین آنها حفظ شود. این مدل شامل 3 لایه است :
لایه ی Model : این لایه وظیفه ی ارتباط با پایگاه داده ها را بر عهده دارد
لایه ی View: این لایه وظیفه ی نمایش اطلاعات به کاربر را به عهده دارد
لایه ی Controller: واسطی ست بین model و view . در واقع controller بر اساس درخواست کاربر اطلاعات پایگاه داده ها را از model مورد نیاز فراخوانی کرده و view مورد نیاز را فراخوانی می کند. در واقع controller تصمیم میگرد کدام model با کدام view در ارتباط باشد.استفاده از MVC باعث می شود که کد ساختاریافته تر و استانداردتر باشد به همین دلیل درک و تغییر آن ساده تر شود. طبیعتا هر چه پروژه ساخت یافته تر باشد , امنیت , توسعه و ویرایش ان نیز راحت تر است.
2-Factory
این الگو برای ساخت و برگرداندن اشیا استفاده می شود . جوملا از کلاس JFactory برای برای دسترسی آسان به اشیا عمومی و ساخا اشیا جدید استفاده می کند
3- iterator
این الگو توضیح می دهد که چگونه می توانیم یک وظیفه خاص را چندین مرتبه توسط یک حلقه انجام دهیم
4- Singleton pattern
این الگو اطمینان میدهد از یک کلاس تنها یک نمونه ساخته شده است. هنگامی که این متد فراخوانی می شود ابتدا چک میکند که آیا شی ای از این کلاس قبلا ساخته شده است یا خیر؟ اگر شی ساخته نشده باشد شی مطلوب را ساخته و بر میگرداند, اگر قبلا این شی ساخته شده باشد همان شی را بر می گرداند.

جوملا به دلیل استفاده از متدهای برنامه نویسی استاندارد و الگوهایی که در بالا ذکر شد دارای مزایای بسیاری نسبت به وردپرس می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم
1- مصرف کمتر منابع سرور مانند cpu و ram
2- انعطاف پذیری بیشتر
3- قابلیت توسعه بهتر
4- پایداری
5- امنیت : برای مشاهده ی هک های انجام شده ی ورد پرس میتوانیید به لینک زیر مراجعه کنید
http://www.cvedetails.com/vendor/2337/Wordpress.html
و برای مشاهده ی هک های انجام شده ی جوملا به لینک زیر مراجعه نمایید
http://www.cvedetails.com/vendor/3496/Joomla.html
همانطور که ملاحظه میکنید تعداد هک های جوملا در سال 2014 حدود 10 برابر کمتر از وردپرس بوده است
6- مدیریت کاربران و تعیین سطوح دسترسی : یکی از مزایای جوملا تعیین سطوح دسترسی برای گروه کاربران مختلف است به طوری که می توان این سطوح دسترسی را برای افزونه هایی که برای جوملا نوشته می شوند نیز به کار برد. همچنین جوملا قابلیت پشتیبانی از چند ده هزار کاربر را دارد.
7- جستجوی بهتر : یکی از مشکلات وردپرس جستجوی همزمان چندکاربره, اکثرا جستجو را به عهده ی گوگل می اندازند
8- به کارگیری از ساختار XML: جوملا در بسیاری از موارد از ساختار فایل xml بهره می برد به عنوان نمونه در طراحی قالب که تنها با یک فایل xml می توان امکانات بسیاری به قالب افزود. همچنین جوملا در ماژول ها و کامپوننت ها نیز به صورت گسترده از xml بهره می برد.
9- چند زبانگی : بدون شک جوملا بهترین سیستم برای سایت های چند زبانه است. به طور کلی می توانید به راحتی مشخص کنید که هر مطلب, هر منو, هر ماژول و به طور کلی هر چیزی در کدام زبان نمایش داده شود.

دروپال
دروپال از لحاظ پیکربندی و مدیریت نسبت به جوملا و وردپرس پیچیده تر است, اما روش های ساده ای را برای پیکریندی کاربرد های کلیدی مانند تعریف صفحات دینامیک که یک اسکریپت PHP را پردازش میکند, ارایه می کند. علاوه بر این دروپال یک API قدرتمند فراهم می کند که به طور قابل ملاحظه ای زمان توسعه را کاهش می دهد. من دروپال را از چشم انداز یک توسعه دهنده بسیار قوی می دانم. افزونه های زیادی در رابطه با شبکه های اجتماعی برای دروپال موجود است که به کاربر اجازه می دهندمحتوای خود را ایجاد کند, پروفایل خود را بسازد و تنظیم کند و با کاربران دیگر ارتباط برقرار کند. اما صفحات مدیریتی دروپال بسیار زیاد, غیرقابل درک و پیچیده است. این موضوع بزرگترین معضل استفاده از دروپال است:پیچیدگی.  مثلا به صورت پیش فرض محتوا های دروپال فقط به صورت HTML توسط کاربران وارد می شود و برای داشتن یک ویرایشگر WYSIWYG باید ماژول های اضافه نصب شوند در حالی که این ویرایشگر ها به صورت پیش فرض در هسته  جوملا و وردپرس قرار دارند. علاوه بر این برخی از امکاناتی که شما از یک CMS انتظار دارید در دروپال با ترکیب چند ماژول اضافه فراهم می شود و نیاز با آموزش برای پیکربندی و مدیریت دارد.

بازدید 5044 بار

ورود